Bezpieczne opalanie

W lecie uwielbiamy spędzać czas na plaży i opalać się. Opalone ciało świetnie prezentuje się w szortach i krótkich spódniczkach. Zanim jednak wyjedziemy na wakacje warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego opalania.

Jak opalać się bezpiecznie?

Przed wyjściem na słońce należy odpowiednio zabezpieczyć skórę. Tym bardziej jest to konieczne jeżeli mamy skłonność do poparzeń słonecznych. Przed opalaniem należy nakremować skórę odpowiednimi preparatami z wysokim filtrem UV. Aby nie przegrzać organizmu należy pić duże ilość wody, a ograniczać alkohol i kofeinę. Ważne jest też to, by na głowie mieć kaszkiet lub kapelusz, który ochroni nas przed promieniami słonecznymi. Nie należy zapominać o okularach przeciwsłonecznych. Po każdej kąpieli od nowa trzeba nakremować skórę. By nie narazić się na poparzenia i udar słoneczni to należy unikać słońca w godzinach 11-15. Wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. Gy się opalami i przyjmujemy leki to należy być ostrożnym i w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych skonsultować się z lekarzem.

Pielęgnacja skóry na wakacjach

Nawet jeżeli bardzo uważamy na słońce to i tak może dojść do poparzenia skóry. Istnieją jednak sposoby, które pomogą załagodzić ból:
– Luźne ubrania – poparzone ciało nie powinno się stykać z materiałem. Dlatego warto zrezygnować wtedy z noszenia obcisłych ubrań, dżinsów a postawić na lekkie, zwiewne i naturalne tkaniny.
– Mleko i kefir – jeżeli nasmarujemy poparzone miejsce kefir to zmniejszy się obrzęk i pieczenie.
– Aloes – także aloes zmniejsza ból i pieczenie.
Przed wakacjami w ciepłych krajach warto zacząć brać suplementy diety, które wzmocnią naturalną ochronę skóry, np. witaminę C, E. Po powrocie z plaży należy wziąć prysznic i dokładnie umyć ciało. Po kąpieli skórę należy natłuścić odpowiednim kremem, np. z aloesem.

Kosmetyki do opalania

Wybierając się na wakacje należy zadbać o bezpieczne opalanie. Rynek kosmetyków do opalania jest bardzo duży. Jeżeli nasza skóra jest jasna i podatna na poparzenia słoneczna to powinniśmy wybrać krem do opalania z najwyższym filtrem. Taki kosmetyk należy nałożyć na ciało przynajmniej pół godziny przed planowanym opalaniem, ponieważ potrzebuje czasu, by się wchłonąć. Jeżeli mamy jasną karnację to najlepiej kupić krem SPF 30 (lub wyższy). Nie należy zapominać o ustach, które również są narażone na promieniowanie słoneczne. Przed wyjściem na słońce należy posmarować je pomadką ochronną z filtrem UV. Przed zakupem kosmetyku warto prześledzić jego skład i sprawdzić, czy na żaden składnik nie jesteśmy uczuleni.