Ciągle jestem zmęczona

Czasami zdarzają się takie okresy w życiu, kiedy nieustannie odczuwa się zmęczenie, senność i po prostu nie ma się sił do życia. Niekiedy może być to spowodowane przesileniem związanym ze zmianą pór roku. Jednakże, często przyczyny tego stanu są zupełnie inne.

Nieustanny stres

Do chronicznych stanów zmęczenia, w znacznym stopniu przyczynić się może nieustanne zdenerwowanie. Stres dotyka wszystkich i chociaż miewa on bardzo różne nasilenie, to niemal nigdy nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie.stres a ból głowyNawet takie wydarzenia, które wydają się błahostką (jak drobna wymiana zdań ze znajomym, czy spóźnienie się do pracy), pozostawiają swój wyraźny ślad w organizmie. Gorzej, kiedy takie sytuacje zdarzają się częściej, a do tego przybierają na sile – wtedy nieustanne napięcie i stres mogą prowadzić do ciągłego uczucia zmęczenia. Należy więc starać się eliminować z życia stresogenne sytuacje. Jeśli to się nie uda, warto zacząć korzystać z różnych technik relaksacyjnych i miłych wieczornych rytuałów. Jest to szczególnie przydatne w wtedy, kiedy stres spowodowany jest nadmiarem obowiązków – zarówno tych domowych, jak i pracowniczych. Wiadomo, że nie zawsze tak łatwo można się ich pozbyć, gdyż nie jest to do końca od nas zależne (wpływają na to interakcje z innymi ludźmi). Do tego, przepracowanie może jeszcze silniej pogłębiać chroniczne zmęczenie. Warto wtedy zadbać o należyty odpoczynek, to znaczy o przynajmniej siedem godzin snu na dobę. Nie wszyscy są świadomi, że brak sił witalnych może wypływać także z problemów finansowych. Nieustanne zamartwianie się wpływa bowiem na układ nerwowy człowieka.

witaminy dobre na bóle głowyDieta i witaminy

Ciągłe uczucie zmęczenia może być także spowodowane nieodpowiednim sposobem odżywiania. Organizmowi trzeba dostarczać bowiem różnych składników odżywczych i błonnika, a ograniczać spożywanie tłuszczy i cukrów prostych. Zachowania odwrotne mają negatywny wpływ na ogólne złe samopoczucie. Poważnym problemem może stać się także brak witamin, gdyż to właśnie one są odpowiedzialne za energię, zwiększenie sił witalnych oraz wytrzymałość organizmu. Ważne są witaminy z grupy B, czyli: B6 i B12 i B9 (kwas foliowy). Niedobór witaminy B12 prowadzi do złośliwej postaci anemii (bardziej niebezpiecznej niż ta, powstająca z powodu niedoboru żelaza). Objawami są wtedy między innymi (opisywane tu) wyczerpanie , a nawet trudności w oddychaniu. Równie ważna jest dostateczna ilość witaminy C. Pomaga ona bowiem w wytwarzaniu w organizmie karnityny, która jest odpowiedzialna za transport tłuszczy do komórek mięśniowych – aby zwiększyć ilość energii. Czyli niedobór witaminy C jest równoznaczny ze spadkiem sił. Trzeba pamiętać o tym, by ograniczać ilość cukru i kofeiny, gdyż blokują one przyswajanie witamin oraz minerałów.

Odwodnienie organizmunawadnianie organizmu a ból głowy

Złe samopoczucie i nieustanna senność, mogą być także spowodowane brakiem wody w organizmie. Bez niej nie może on sprawnie funkcjonować, spowalniają się wszystkie procesy, co można zauważyć czując przemęczenie. Aby tego uniknąć warto pamiętać o nawadnianiu, to znaczy przyjmowaniu dużej ilości płynów – przede wszystkim wody, ziołowych herbatek i naturalnych soków. Przy chronicznym zmęczeniu, najważniejszą kwestię jest zdanie sobie sprawy z czego ono wynika – wtedy będzie można skutecznie z nim walczyć.

Jeśli chcesz odpocząć wyjedź na Mazury! Koniecznie przeczytaj artykuł o atrakcjach na tym obszarze!