Dieta sokowa – czy warto ją stosować?

Dieta sokowa jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularnym tematem. Ceni się ją za możliwość oczyszczenia organizmu oraz za szybkie efekty w dążeniu do piękniejszej sylwetki. Jak dieta tego rodzaju wpływa na organizm? Czy jest w pełni bezpieczna? I jak długo można ją stosować, żeby dała najlepsze efekty?

Dieta sokowa – na czym polega?

Dieta sokowa polega na spożywaniu wyłącznie soków przez cały dzień. Są to kompozycje owocowo-warzywne, które zapewniają energię. Dodatkowo, należy zrezygnować ze wszelkich używek na przykład kawy czy papierosów. Nie wolno również spożywać alkoholu. Jedyne, co można w tym czasie jeść, to soki. Kuracja nie powinna trwać zbyt długo – wystarczą 2-3 dni, żeby oczyścić organizm z toksyn i dać mu dużą dawkę witamin. Warto włączać do soków jak najwięcej zielonych warzyw. To da organizmowi błonnik oraz chlorofil.

Jaki wpływ zdrowotny ma dieta sokowa?

Owoce i warzywa, jakie spożywa się w trakcie diety sokowej dają organizmowi dużo witamin, którymi organizm może się wysycić. Poza tym dieta tego rodzaju pozwala odpocząć zapracowanym jelitom. Z pewnością po jej przeprowadzeniu można poczuć się lżejszym. Początkowo mogą się jednak pojawić objawy takie, jak ból głowy. Należy je przeczekać. Są to normalne zmiany, które pojawiają się ze względu na drastyczną zmianę żywienia. Ważne, żeby w dni, w które prowadzi się takie oczyszczanie organizmu, zrezygnować z dużego wysiłku. Organizm może nie mieć na niego wystarczająco dużo sił.

Czy warto stosować tę dietę samodzielnie?

Taki sposób odżywania, mimo że trwa krótko, jest dość niebezpieczny. Organizm nie jest bowiem przyzwyczajony do takiej diety. Lepiej prowadzić oczyszczanie organizmu pod okiem specjalistów. Świetnym pomysłem jest dieta w Spa. To tam wykwalifikowane osoby podpowiedzą, jakie warzywa i owoce ze sobą łączyć, czego unikać, czy warto poddawać owoce obróbce termicznej, czy lepiej spożywać wyłącznie świeże. Pod okiem specjalisty w Spa możemy mieć pewność, że dieta sokowa wspomoże nasz organizm, a nie mu zaszkodzi.