Jod – niezbędny pierwiastek znad Bałtyku

Od lat bardzo dobrze znany jest dobroczynny wpływ na zdrowie nadmorskiego powietrza. Pobyt nad Bałtykiem pomaga ludziom w różnym wieku w zmaganiach z najrozmaitszymi schorzeniami.

Również ci, którzy póki co są zdrowi mogą skorzystać na pobycie nad morzem. Za to zbawienne działanie powietrza nadmorskiego odpowiedzialny jest przede wszystkim jod nad Bałtykiem. W jaki sposób pierwiastek ten wpływa na zdrowie człowieka? Dlaczego jest tak ważny?

Niewielka ilość pierwiastka

Warto zauważyć, że jod w ludzkim organizmie potrzebny jest w bardzo niewielkich ilościach. Mimo to często dochodzi do niedoboru, który ma bardzo poważne konsekwencje. Dlatego też, wiele osób musi odwiedzać spa nad morzem, w którym najłatwiej o przywrócenie odpowiedniego poziomu jodu w organizmie.

Jod a tarczyca

Przede wszystkim, jod ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy. Gruczoł ten wydaje się często niedoceniany, w rzeczywistości jednak jest niezwykle ważny. Hormony produkowane przez tarczycę w bezpośredni lub pośredni sposób regulują pracę właściwie całego organizmu. Bez odpowiedniej ilości tych hormonów źle pracuje serce, jak i cały układ krwionośny. Również mięśnie zaczynają odmawiać posłuszeństwa, jeśli tarczyca nie działa prawidłowo. Warto też zauważyć, że niewielka ilość jodu prowadząca do problemów z tarczycą może spowodować przyrost wagi. Niewątpliwie więc, osoby dbające o linię powinny również uzupełniać poziom tego pierwiastka.

Na pewno istotną kwestią jest również to, iż jod nad Bałtykiem może poprawić nastrój, a wręcz zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji. Wszystko przez to, że tarczyca wpływa także na układ nerwowy. Udowodniono, że niedobory hormonów tarczycy prowadzą do obniżenia nastroju.

W jaki sposób niedobór jodu szkodzi tarczycy?

Jak już wspomniano, jod ma duże znaczenie dla tarczycy. W jaki sposób jednak konkretnie destabilizuje jej działanie? Najczęściej wskutek niedoboru jodu dochodzi do niedoczynności tarczycy. Ponadto, może również powstać wole, czyli swego rodzaju przerost gruczołu.

Jak się objawia niedobór jodu?

Objawów niedoboru jodu, które świadczą o konieczności odwiedzenia spa nad Bałtykiem może być wiele. Przede wszystkim jednak pojawia się zmęczenie organizmu, odczuwalne jest ogólne osłabienie. Charakterystyczna dla osób z niedoborem tego ważnego pierwiastka jest ciągła senność. Co więcej, pojawia się również poddenerwowanie, gdyż bez jodu trudniej jest zapanować nad stresem. Co więcej, jod wpływa również na odporność organizmu. Innymi słowy, kiedy go brakuje, o wiele łatwiej jest złapać infekcję.

Nie każdy wie o tym, że jod wpływa też na stan skóry. Kiedy go brakuje, skóra się wysusza, szybciej powstają zmarszczki, jak również pęknięcia na skórze. Ażeby cieszyć się młodo wyglądającą cerą trzeba wiec dbać między innymi o poziom jodu w organizmie.

Jak uzupełniać jod?

Rzecz jasna, jest dzisiaj wiele środków syntetycznych z jodem. Można je sporadycznie zażywać, jednak zdecydowanie nie jest to najlepszy sposób uzupełniania tego pierwiastka. Syntetyczne środki zwykle mają pewne skutki uboczne. Nieco lepszym rozwiązaniem zdaje się być korzystanie z soli jodowanej. Niemniej jednak, dzięki jodowi nad Bałtykiem, nie trzeba wcale zażywać żadnych specjalnych substancji z jodem. Wystarczy tak naprawdę raz czy też dwa razy do roku wybrać się nad morze i spędzić tam kilka tygodni. Jod nad Bałtykiem występuje w bardzo dużych ilościach, dlatego często całkowicie rozwiązuje problem niedoboru.

Gdzie spędzić czas nad morzem?

Nad polskim morzem jest bardzo wiele miejsc, w których można skorzystać z noclegu przez cały rok. Wydaje się jednak, że wybierając się nad morze w celach zdrowotnych najlepiej skorzystać ze spa nad Bałtykiem. Dzięki temu uda się wykorzystać pobyt nad morzem w maksymalnym stopniu.

W spa nad morzem wykonuje się wiele zabiegów, które umożliwiają pełną odnowę biologiczną. Pobyt w takim ośrodku to okazja na podreperowanie zdrowia i wyleczenie wszelkich schorzeń, nie tylko tych związanych z niedoborem jodu. Niemniej jednak, w spa nad Bałtykiem przeważnie istnieje również możliwość skorzystania z zabiegów polegających na inhalacjach powietrzem z jodem. Dzięki temu korzyść z pobytu nad polskim morzem zostaje zwielokrotniona.

Dla kogo wskazany jest jod nad Bałtykiem ?

Jak już wspomniano, jodu potrzebuje absolutnie każdy człowiek. Dlatego też, wyjazd do spa nad morzem warto polecić w zasadzie każdemu. Niemniej jednak, ci u których występuje niedobór jodu szczególnie potrzebują pobytu nad morzem. Oczywiście, również osoby, które mają problem z niedoczynnością tarczycy powinny regularnie odwiedzać nadmorskie ośrodki lecznicze. Niewątpliwie, jod nad Bałtykiem pomaga w walce z niedoczynnością tarczycy.

Wydaje się, że nad polskie morze powinni przyjeżdżać również ludzie, którzy mają problemy z obniżonym nastrojem, czy też z panowaniem nad stresem. Często tego typu kłopoty mogą bowiem wynikać z problemow z tarczycą, których ludzie nie są świadomi. Pobyt w nadmorskim spa pomaga uzupełnić poziom jodu, przez często rozwiązuje tego typu problemy.