Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Co jakiś czas na rynku diet pojawia się kolejna dieta, która błyskawicznie zdobywa popularność wśród Polek i Polaków. Ostatnio absolutnym hitem wśród osób odchudzających się i chcących pozbyć się toksyn z organizmu jest dieta dr Dąbrowskiej. Istotą korzystania z dobrodziejstw tej diety jest stosowanie się do niej w sposób ścisły. Oznacza to brak samodzielnych modyfikacji, ale także – brak wydłużania diety dla lepszych efektów.

Dieta profilaktyczno-zdrowotna

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej to typowa dieta oczyszczająca, ściśle eliminacyjna. W niektórych przewlekłych stanach chorobowych, gdy leczenie zawodzi, a stan pacjenta nie poprawia się, warto spróbować właśnie diety. Istotne jest, by pamiętać, że dieta nie może stanowić wyłącznego sposobu leczenia choroby (na przykład nowotworu). Jest natomiast świetna we wspomaganiu leczenia farmakologicznego oraz w profilaktyce zdrowotnej wielu chorób. Miażdżyca i nowotwory to dwie podstawowe choroby cywilizacyjne, którym łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Za pomocą powyższej diety można doskonale zapobiec ich występowaniu oraz złagodzić jej skutki, a nawet doprowadzić do całkowitego wyleczenia choroby.

Istota diety dr Dąbrowskiej

Ta dieta to w zasadzie głodówka lecznicza. Głodówki są nam znane od niepamiętnych czasów, stosowali je nawet starożytni medycy. Odkryli oni powiązanie pomiędzy brakiem dostarczania do organizmu substancji odżywczych, a pozbywaniem się z niego toksyn. Dr Ewa Dąbrowska opracowała dietę, która choć pozbawia białka, tłuszczy i węglowodanów, to dostarcza organizmowi niezbędnych ilości witamin i minerałów, a także błonnika. To właśnie te składniki pozwalają w piękny sposób przyspieszyć metabolizm, oczyścić organizm i wypłukać z niego wszelkie zalegające toksyny poprzez jelita. Bardzo ważne jest to, iż jest to dieta krótkotrwała, zaledwie 42-dniowa. Może stanowić świetną podstawę postu podczas Adwentu, który również trwa 40 dni. Ważne jest, by nie przedłużać głodówki – na dłuższą metę brak dostarczania makroskładników może powodować uszczerbek na zdrowiu. Działanie diety nie ulegnie polepszeniu, jeśli będziemy ją „podkręcać”.

Zasady diety

Dieta opiera się na spożywaniu około 600 kcal dziennie pochodzących wyłącznie z warzyw i owoców. Istnieją różne wersje tej diety – najpopularniejsza jest ta opierająca się na surowych warzywach i owocach o niskim indeksie glikemicznym. Można zatem spożywać większość warzyw jedzonych na surowo. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj burak lub kiszona kapusta, które są nieocenionymi, wręcz bazowymi składowymi tej diety. Wśród owoców zaleca się jabłka, grejpfruty, porzeczki, cytryny. To głównie dieta sokowa, a zatem dużą część codziennego jadłospisu będą w niej stanowiły soki owocowe i warzywne, oczywiście te bez dodatku jakichkolwiek substancji konserwujących, jednodniowe.

Po około 3 tygodniach można przystąpić do powolnego powrotu do normalnej diety, wprowadzając powoli warzywa i owoce skrobiowe oraz mięso, produkty mleczne, zbożowe i inne.

Jak bezpiecznie przejść przez dietę dr Dąbrowskiej

Dr Ewa Dąbrowska opracowała całą książkę, w której dokładnie opisuje metodykę wprowadzenia tej diety, jej zalety, wady, wskazania i przeciwwskazania. Dietę zaleca się głównie jako profilaktykę niektórych chorób – na przykład dwa razy do roku u osób zdrowych. Osoby z podejrzeniem nowotworu lub miażdżycy również powinny ją zastosować – ale za zgodą lekarza.
Sprawdź również: DLACZEGO TAK WIELE OSÓB KORZYSTA Z DIETY DR EWY DĄBROWSKIEJ?

Pierwsze 3-4 dni diety mogą być trudne, zaleca się wziąć na ten czas urlop. Pojawiają się „objawy odstawiennicze”, takie jak drżenie rąk, poty, uczucie słabości. Warto bezpiecznie przejść przez ten etap odpoczywając w domu i skupiając się na przyjemnościach. Mniej więcej piątego dnia objawy te ustępują jak ręką odjął, za to pojawia się przypływ energii i siły witalne. To znak, że organizm pozytywnie przeszedł oczyszczanie z toksyn i nabrał siły. Dietę warto wytrzymać jeszcze przez kilka kolejnych dni, by zaobserwować prawdziwe efekty zdrowotne – wyraźną poprawę zdrowia, przypływ energii, ubytek wagi. Świadczą one o wyjątkowej skuteczności tej nowoczesnej głodówki.